Search
Close this search box.

مزایای تزریق بوتاکس چیست؟

آنچه در ادامه می‌خوانید

بوتاکس یک درمان زیبایی محبوب به حساب می آید که به خاطر توانایی آن در صاف کردن چین و چروک ها و خطوط در بین بیماران شناخته می شود. به خاطر مزایایی که تزریق بوتاکس دارد، بسیاری از افراد برای رسیدن به ظاهری جوان تر به بوتاکس روی می آورند. درست است که این روش، فوق العاده موثر است، اما برخی افراد متوجه میشوند که نتایج آن کمتر از حد انتظارشان است. اگر شما هم جزو کسانی هستید که نمی‌ دانید چرا بوتاکس‌تان برای مدت زمان زیادی دوام نمی‌ آورد و ماندگاری آنچنانی ندارد، این مقاله را از دست ندهید. در مقاله زیر، دلایل این مشکل را بررسی می‌ کنیم و راهکار هایی را برای به حداکثر رساندن طول عمر نتایج و ماندگاری تزریق بوتاکس به شما ارائه می دهیم. به خاطر داشته باشید که انتخاب یک کلینیک معتبر و انجام دقیق مراقبت های بعد از این روش به ماندگاری تزریق بوتاکس کمک بزرگی می کند.

چه عواملی اثر ماندگاری بوتاکس را کاهش می دهد؟

به طور کلی، ماندگاری تزریق بوتاکس در هر فرد با دیگری متفاوت خواهد بود. عوامل زیادی وجود دارند که ماندگاری بوتاکس را کاهش می دهند. عواملی که بر روی طول عمر اثرات تزریق بوتاکس اثر می گذارند، به شرح زیر می باشند.

  1. بالا بودن متابولیسم بدن بیمار: متابولیسم بدن بیمار، بوتاکس را در بازه زمانی خاص خود پردازش و نگهداری می کند؛ معمولا میانگین ماندگاری بوتاکس در بدن 3 تا 4 ماه طول می کشد. توجه داشته باشید که متابولیسم بدن هر کسی با یک دیگر متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، ماندگاری تزریق بوتاکس در ورزشکاران به خاطر سوخت و ساز بالایی که دارند، کمتر خواهد بود.
  2. عمیق بودن اندازه و عمق چین و چروک های بیمار: ماندگاری تزریق بوتاکس در افرادی که خطوط ظریفی دارند، بیشتر از بیمارانی می باشد که چین و چروک هایشان عمیق تر است و بافت ماهیچه ای حجیم تر خواهند داشت. پس به چین و چروک هایتان توجه کنید، اگر خطوط پنجه کلاغی یا چین و چروک های عمیق تری دارید، آگاه باشید که ماندگاری و دوام بوتاکس در شما کمتر خواهد بود. 
  3. بالا بودن سطح فعالیت بدنی بیمار: پروتئین ها پس از تزریق به زمان بیشتری نیاز دارند تا وارد عضلات شوند. حالت دادن به صورت در حین تمرین و ورزش باعث می شود که عضلات آن خیلی سریع تر به انقباض در بیاید و باعث از بین رفتن بوتاکس و کاهش ماندگاری آن گردند. برخی از بیماران خوش شانس تر هستند و حتی پس از از بین رفتن اثرات بوتاکس، کار کردن با عضلات صورت خود را فراموش می کنند. ماندگاری بوتاکس در افرادی که ‌کمتر از عضلات صورت خود استفاده می کنند، بیشتر از کسانی است که به طور مداوم حالات و ماهیچه های خود را حرکت می دهند.
  4. پایین بودن کیفیت بوتاکس: به طور کلی، بوتاکس به دما و زمان حساس است و باید حتما در یخچال نگهداری شوند. در صورتی که بوتاکس بیرون از یخچال برای زمان زیادی قرار داشته باشد، از کیفیت آن کاسته می شود و اثربخشی خودش را نخواهد داشت. 
  5. ناحیه تحت درمان در بیمار: به طور کلی ماندگاری تزریق بوتاکس در مناطقی همچون پیشانی و بین ابروها معمولاً بیشتر است.
  6. کم بودن مهارت و دقت اپراتور یا پزشک: توجه داشته باشید که بوتاکس در هر جایی که تزریق شود، عضلات همان ناحیه را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر انژکتور ها و پزشک نتواند عضلات شما را با دقت هدف قرار دهند، با عوارض جانبی شدیدی از جمله کاهش ماندگاری بوتاکس مواجه خواهید شد.
  7. کم یا زیاد بودن مقدار بوتاکس تزریق شده: هیچ دستورالعمل استانداردی برای تزریق بوتاکس وجود ندارد. به همین دلیل درمان بیمار باید متناسب با سطح خاصی از فعالیت و حجم عضلات وی انجام بگیرد. به عنوان مثال عضلات و خطوط بزرگ تر به بوتاکس بیشتری احتیاج دارند.
  8. شارژ نکردن مجدد بوتاکس: توجه داشته باشید که هر چند وقت یک بار لازم است تزریق بوتاکس را انجام دهید. هر چقدر دفعات تزریق بوتاکس بیشتر باشند، اثرات و ماندگاری آن طولانی تر خواهد بود.
  9. سیگار یا قلیان کشیدن: اشخاصی که به طور مداوم و منظم سیگار یا قلیان می کشند، بیشتر از بقیه مستعد پیری و چین و چروک هستند؛ در نتیجه در این افراد اثرات و ماندگاری تزریق بوتاکس زودتر از بقیه از بین خواهد رفت.

نکات افزایش ماندگاری تزریق بوتاکس

این سوال که چطور می توانیم ماندگاری بوتاکس را زیاد کنیم، ذهن اکثر بیمارانی که از راه های موقتی برای جوانسازی پوست خود استفاده می کنند، درگیر کرده است. ماندگاری تزریق بوتاکس، دغدغه افرادی است که برای جوانسازی پوست خود از این روش استفاده می کنند. مثل هر روش دیگری همچون تزریق فیلر یا ژل، تزریق بوتاکس هم بعد از چندین ماه تاثیر خودش را از دست می دهد و به صورت خود به خودی از بین خواهد رفت. با توجه به این موضوع نیاز است که هر چند وقت یکبار مجددا تزریق بوتاکس را انجام داد. عواملی که بر روی افزایش ماندگاری تزریق بوتاکس می شوند، به شرح زیر هستند. 

از مالیدن صورت خود ۲۴ تا ۴۸ ساعت خودداری کنید.

کسانی که بوتاکس تزریق کرده اند، باید برای ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد از انجام botox از مالیدن صورت، ماساژ دادن آن و ورزش کردن خودداری کنند. درست است که انجام دادن شکلک‌ و تحریک کردن عضلات صورت مفید خواهد بود ولی این کار را به هیچ عنوان نباید با ماساژ صورت انجام داد. ماساژ یا حتی لایه‌ برداری صورت، سبب انتشار دارو و بوتاکس به نواحی نامناسبی می شود. این وضعیت باعث فلج شدن صورت یا افتادگی پلک ها و بروز سایر عوارض نامطلوب خواهد شد.

از قرار گرفتن زیر آفتاب خودداری کنید.

همه ما از عوارض ماندن طولانی در زیر نور خورشید با خبر هستیم. اشعه های UV خورشید، وقتی که به صورت مستقیم به پوست بتابد، هم به پوست بیمار آسیب وارد می کند و طول عمر botox را کم خواهد کرد. پس حتما بعد از تزریق کردن بوتاکس، برای طولانی مدت در زیر نور خورشید قرار نگیرید. 

▪︎ نکته مهم: یک هفته پس از انجام دادن بوتاکس به هیچ وجه از کرم و لوسیون استفاده نکنید؛ چون که موجب پخش شدن botox در نواحی دیگر خواهد شد. پس از این زمان، هر وقت خواستید که به زیر نور خورشید بروید، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

از مکمل تقویتی برای شادابی صورت خود استفاده کنید.

مصرف برخی از مکمل های تقویتی باعث سلامتی پوست و همچنین ماندگاری تزریق بوتاکس خواهند شد. ویتامین ها و همچنین مواد معدنی که در مکمل های تقویتی وجود دارند، می توانند به جوانسازی پوست و تولید کلاژن در بدن کمک کنند. به عنوان مثال، مکمل های تقویتی که دارای روی هستند، باید در مصرف روزمره غذا های کسانی که بوتاکس کرده اند، وجود داشته باشد. به طور کلی، ثابت شده است که اثر و ماندگاری تزریق بوتاکس با روی بدن در ارتباط مستقیمی است. از آنجایی که میزان روی در مواد غذایی، اندک است توصیه می کنیم از مکمل های دارای روی پس از درمان بوتاکس استفاده کرد. مصرف این مکمل ها بر روی پوست اثرات ضد پیری خواهند داشت و از چروکی و افتادگی پوستی جلوگیری می کند.

سوالات متداول

از پاسخگویی جامع و دقیق به سوالات متداول شما در مورد خدمات و روش‌های ما در کلینیک، باعث اطمینان و راحتی شما در هر مرحله از تجربه‌ی زیبایی می‌شویم.

به طور کلی تداوم و اثرات بوتاکس به ویژگی های فردی بدن بیمار بستگی دارد. از نظر آماری، میانگین ماندگاری بیشتر بوتاکس ها برای 3 الی 4 ماه است و پس از آن، در صورت تمایل، باید این روش باید تکرار شود. مدت اثر بوتاکس آمریکایی 4 تا 6 ماه است. زئومین آلمانی و بوتاکس کره ای نیز ادعا می کنند که مدت اثر آن ها تا 6 ماه است. بادوام ترین اثر، طبق مطالعات، داروی فرانسوی Dysport است که از 5 تا 8 ماه می باشد. بوتاکس دیسپورت به دلیل هزینه مقرون به صرفه بودن و اثربخشی بالایی که دارد، شناخته شده است. این مدت زمان برحسب نوع درمان و حتی میزان دوز تزریقی به فرد متغیر می باشد. به خاطر آن که مدت زمان ماندگاری تزریق بوتاکس در هر شخصی متفاوت است، برای دستیابی به نتیجه بهتر، دائمی و ماندگارتر، باید با پزشک متخصص مشورت کنید. با توجه به تمامی نکات گفته شده، باید بگوییم که اگر به دنبال مارکی از بوتاکس می گردید که ماندگاری بالایی داشته باشد، حتما با پزشک خود مشورت کنید تا با بررسی نوع پوستتان و عمق چین و چروک هایتان یک برند خاص را به شما معرفی کنید. علاوه بر این برای بالا بردن ماندگاری بوتاکس باید مراقبت هایی که پزشک به شما می گوید را به طور دقیق و کامل انجام دهید. از این که تا پایان این مقاله با ما بودید تا با یک دیگر به بررسی ماندگاری تزریق بوتاکس بپردازیم، از شما متشکریم.
در جواب این سوال باید گفت: بله! از نظر زیبایی، اثرات بوتاکس موقتی هستند و به طور میانگین ​​بین ۴ الی ۶ ماه دوام دارد. با توجه به این موضوع، باید هر چند وقت یکبار مجددا عمل تزریق بوتاکس را انجام داد. با هر بار انجام دادن بوتاکس اثراتش به خاطر عادت کردن بدن به آن به دفعات قبل به مدت زمان بیشتری باقی خواهد ماند اما احتیاجی به افراط کردن در تزریق آن نخواهد بود. ماده بوتاکس موجب کمتر شدن فعالیت و حرکات عضله های ناحیه تزریق خواهد شد؛ در نتیجه هر چقدر که میزان فعالیت این ماهیچه ها کمتر شود، چهره بیمار شکل مصنوعی‌  می‌ گیرد.
با دوستان خود به اشتراک بگذارید
مطالب مفید
procedure-lip-augmentation-professional-salon_7502-7505
Untitled-5
menslaserfacialhairremoval
botox
102724906

مطالب مرتبط

procedure-lip-augmentation-professional-salon_7502-7505
Untitled-5
menslaserfacialhairremoval
botox

نظرات کاربران

نظرات شما، قدرتی است که ما را به آرمان‌های زیبایی خود هدایت می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان یا رزرو نوبت